Oglądasz mecz i jest przerwa na VAR? W tym czasie mogą pojawiać się reklamy

• 13.05.2019, 07:06
  • VAR liga angielska VAR Mundial Katar VAR przerwy reklamowej i nowe przepisy FIFA
Oglądasz mecz i jest przerwa na VAR? W tym czasie mogą pojawiać się reklamy FIFA
Podziel się:
Oceń:
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) rozważa reklamy w trakcie meczów piłkarskich. Chodzi o przerwy na wideoweryfikację spornych sytuacji, czyli tzw. VAR. Według szacunków sponsorzy mogą zapłacić za reklamy w tych przerwach na dużych imprezach jak mistrzostwa świata nawet między 50 a 100 mln funtów.

Co jest VAR?

System VAR (skrót od video assistant referee) zapobiega błędom popełnianym w meczach przez sędziów na boisku. Sędzia główny jest w kontakcie z sędziami, którzy analizują sytuację, siedząc przed monitorem. Po ich podpowiedzi może sam obejrzeć sytuację na boisku. System wprowadzany był stopniowo od 2016 r. Od 2017 r. wideoweryfikację stosowano w meczach polskiej Ekstraklasy. Globalnie zadebiutowała podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Rosji.

Od tego czasu reklamodawcy nieoficjalnie pytają Fifę o możliwość komercyjnej obecności podczas przerw VAR. Podczas Mundialu Rosja 2018 przerwy VAR zajęły w sumie 27 minut. Analizy firmy Ampere Analysis wykazały, że minuta takiej reklamy kosztowałaby około 600 tys. funtów.

Obecnie reklamy emitowane są tylko przed zakończeniem i rozpoczęciem meczu, a także w trakcie przerwy. Ta ostatnia jest na tyle długa, że większość kibiców przestaje koncentrować się na meczu i zajmuje się wtedy czymś innym. Marki obecne  w przerwach na skorzystanie z systemu pomocniczego stawałyby się częścią meczu, dlatego byłyby gotowe sporo za to zapłacić. Eksperci szacują, że tylko za obecność podczas przerw VAR dużego turnieju wyłożyłyby 50 mln funtów. W większym pakiecie nawet 100 mln funtów.

FIFA analizuje nową opcję reklamową, ale nie spieszy się z jej wprowadzeniem. Uznaje, że technologia jest nowością, mocno wpływa na odbiór meczów i ciągle budzi wśród kibiców dyskusje.